Všichni mladší si jistě pamatují dobu, když se přecházelo na „nový signál“, a s tím spojené starosti. Totiž zda to náš aparát zvládne sám, nebo bude třeba shánět „krabičku“, kterou byl myšlen set-top box. Když jste věc vyřešili, oddychli jste si, že máte pokoj na věky věků. Nemáte. Je tady zase další změna.
Jak jistě asi víte, pomalu ale jistě bude ukončeno vysílání na starém veřejnoprávním multiplexu, dá-li se to tak laicky pojmenovat. V praxi to znamená, že ke starším televizím si budete muset opět shánět set-top box. Ten starý si však můžete schovat do vitríny na památku. Už vám nebude k ničemu.
Letos se postupně odmlčí stará struktura bude nastupovat nová. Další text je určen víceméně těm, kteří přijímají signál šířený vzduchem, na jakoukoli anténu. Pokud máte „kabelovku“, vše za vás řeší firma, nemuseli byste se správně vůbec o nic starat.
Ti, co mají anténu si nejprve musí ověřit, zda jejich tv aparát přechod zvládne. Zkusím to nyní napsat schválně technicky správně. Tedy že váš přístroj umožňuje příjem nového standardu zemské digitální televize DVB-T2 s kodekem HEVC. A dodám k tomu, že DVB-T2 je stejná zkratka jako byla předtím, jen T2 je označení Terrestrial 2. Tedy namísto staré jedničky je tam dvojka. DVB pak znamená anglickou zkratku pro Digital Video Broadcasting. Tak a máte to.
Ne, opravdu nemusíte řešit tyto složitosti. Dokonce ani onen kodek vás nemusí zajímat. Na internetu si v klidu najděte set-top box který je certifikován a máte vystaráno. K výběru je jich velká spousta a každý dělá to co dělat má. A samozřejmě dražší modely umí hodně věcí navíc. Otázkou je, zda je beze zbytku využijete, či zda vám stačí večer před usnutím „nakopnout tu bednu“ jen na chvíli.
A co společná anténa? Nu, to je věcí mezi vámi a majitelem domu. Pokud je to on, kdo mezi nájemníky „dodává“ signál, správně by měl on vše zainvestovat. Pak si cenu promítne do nájmu samozřejmě. Ale také se může stát, že to odmítne a vy pak jste v téže situaci, jako byste chytali signál na „dipól“. Takže vám přeji hodně štěstí.