Žraloci se řadí mezi paryby ještě s rejnoky a chimérami. Na Zemi se nachází přes 350 milionů let a byli tu pravděpodobně ještě před dinosaury. Film, který vzrušil strach okolo žraloků se nazývá Čelisti. Avšak tito savci neútočí na člověka pokud k tomu nemají pádný důvod, většinou radši odplavou do bezpečí. Vyskytují se ve většině ze světových oceánů. Někteří dokáží žít i v brakických vodách. To je místo, kde se slaná voda misí se sladkou.
Tělo žraloků je pokryto ostrými šupinami s torpédovitým tvarem. Kostra není tvořena kostmi, ale chrupavkami. Také zde platí, že pokud se žralok nepohybuje, může umřít. Nemají plynový měchýř ani plicní vaky. Látka, která jim pomáhá s nadlehčováním těla ve vodě, je skvalen.
V tlamě mají okolo 3000 zubů uspořádaných do šesti až dvaceti řad, přes jejich život jim vypadávají a znovu se obnovují.
Mají dobře vybavený sluch, zrak a čich. Tzv. Lorenziniho ampule, která se nachází pod rypcem žraloka, vnímá tepelné a tlakové změny. Další důležitý smyslem je postranní čára. Funkce je rovnovážná a dokáže registrovat sebemenší vibrace vodního proudu.
Žraloci jsou gonochoristé s vnitřním oplozením. Avšak můžou být jak živorodí, tak vejcoživorodí či živorodí, záleží na druhu žraloka.
Zajímavostí je, že žraloci mají schopnost katalepsie. Tento stav se projevuje ztuhlostí svalů a sníženou citlivostí. Žralok se otočí břichem k hladině a není v tomto stavu nebezpečný. Přesto toto platí spíše pro menší druhy žraloků.
Dvouciferná čísla, která značí smrt způsobenou žraloky, mají jen tři druhy, žralok velký bílý, tygří, a bělavý.
Druhy žraloků:
· Kladivoun obecný
Obývá jak tropické vody, tak navštěvuje i vody mírného pásu. Jeho délka může činit až 6 metrů. Hlava, podle jména, připomíná kladivo a jeho oči jsou umístěny po stranách a vzdáleny přes metr. Jeho potravou jsou hlavně rejnoci, vůči jejich jedu je imunní, může být i nebezpečný pro lidi, protože je agresivní.
· Žralok velrybí
Najdeme ho převážně blízko hladiny, kde najde svou potravu – plankton. Plave s otevřenou tlamou, do které by se vešlo přibližně 5 dospělých jedinců. Je to největší žralok, který měří až 18 metrů.
· Žralok lidožravý
Neboli Velký bílý žralok je znán jako velmi nebezpečný. Přesto je to jen milná domněnka, protože útočí jen pokud je v nebezpečí on či jeho mláďata. Výjimkou může být nevyprovokovaný útok, kdy si žralok surfaře či plavce splete s jeho běžnou kořistí.
Nakonec žraloci pro nás nejsou nejnebezpečnějšími savci na naší planetě. Měli bychom tento druh živočichů chránit, protože jsou loveni převážně pro maso, zvláště pro jejich játra. Žraloci jsou velmi důležití pro potravní řetězec, proto pokud se sníží počet těchto paryb, část ekosystémů v oceánech by se mohla zhroutit. V této době stačí problémy s plasty v mořských oceánech či ropné nehody, další problémy vodám už nemůžeme dopustit.