Pocházejí z rostliny, která se nazývá slunečnice roční. Slunečnice patří do čeledi hvězdicovitých. Do této čeledi patří i čekanka, třapatka či okrasné astry. Slunečnicová semínka mají hodně společného s ořechy. Složení slunečnicových semínek je hodně podobné burákům. Zde padá jeden z mýtů, který se snaží rozdělit plody na ty, které rostou a zrají nad zemí a na ty, které rostou pod zemí. Toto dělení nemá žádný vliv na obsah účinných látek nebo na zdravotních přínosech.
Slunečnicová semínka obsahují polynenasycené mastné kyseliny a jelikož obsahují tuky, mají vysokou hladinu vitamínů. Co se týče bílkovin, tak jejich obsah v jádru se pohybuje okolo od 25% do 40%, obsah bílkovin je totiž určený genetickým základem a prostředím, kde rostliny rostou. Bílkoviny v slunečnicových semínkách obsahují vysoké množství esenciálních kyselin. Určitě nelze doporučit to, aby někdo se snažil dávku bílkovin, doplnit slunečnicovými semínky.
Slunečnicová semínka obsahují vitamíny A, D a K, dále taky obsahují minerály, jako jsou vápník, hořčík, železo a zinek. Dále taky slunečnicová semínka mají velký obsah antioxidantů. V semenech se nejvíce nachází kyselina chlorogenová a kávová. Olej slunečnice obsahuje CLA, která má významný vliv při karcinomu prostaty, střev, kůže a prsu. Dále taky ovlivňuje hospodaření s tuky v lidském těle. CLA zlepšuje imunitní systém, zmírňuje pocit hladu, či působí preventivně proti vzniku osteoporóze. Slunečnicová semínka taky obsahují omegu 6. Jak je známo, v našem kraji se slunečnicový olej používá ke smažení, jenomže je to nevhodné, protože při pálení mastných kyselin, vznikají karcinogenní sloučeniny, z takového důvodu se nesmí používat olivový olej lisovaný za studena.
Jak správně používat slunečnicová semínka?
Použít olej do salátu lze, ale zbytečně se připravíte o obsah bílkovin a sacharidů a v nich obsažené vlákniny. Jestliže tedy nejste v rýsovací dietě, olej by neměl uškodit.